W piątek ukaże się pierwsza encyklika papieża Franciszka

W piątek ukaże się pierwsza encyklika papieża Franciszka

Fot. Maria Laura Antonelli / Rex Feat/EAST NEWS

W piątek ukaże się pierwsza encyklika papieża Franciszka - poinformował w poniedziałek Watykan. Nowy papież niedawno mówił, że napisał ją na cztery ręce z Benedyktem XVI.

Dokument Lumen Fidei (Światło wiary) został w dużej części napisany przez poprzedniego papieża. To będzie pierwsza taka encyklika w dziejach Kościoła.

Benedykt XVI pracował nad nią kilka ostatnich lat, ale nie zdążył jej ukończyć i ogłosić przed swą abdykacją 11 lutego, choć Stolica Apostolska wcześniej zapowiedziała jej publikację. Jako emerytowany papież nie może jednak ogłosić tekstu, będącego elementem nauczania Kościoła.

Dlatego wcześniej w Watykanie wyjaśniono, że papież Franciszek przejął projekt encykliki. Zostanie ona oficjalnie zaprezentowana w watykańskim biurze prasowym 5 lipca przez prefekta Kongregacji Biskupów kardynała Marca Ouelleta, prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Gerharda Ludwiga Muellera oraz przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskupa Rino Fisichellę.

Na konferencji prasowej w Watykanie hierarchowie wyjaśnią zapewne, w jakim stopniu Franciszek dokończył tekst Benedykta XVI i jaki był wkład pracy obu papieży - emerytowanego i obecnego - w ten dokument. Nie wiadomo na razie, czy imię poprzedniego papieża pojawi się w tej publikacji.

13 czerwca Franciszek w przemówieniu do sekretariatu synodu biskupów powiedział: Niebawem powinna ukazać się encyklika napisana na cztery ręce, jak mówią. Zaczął ją papież Benedykt XVI i mi ją przekazał. To mocny dokument- podkreślił wtedy papież. Dodał, że encyklika rozpoczęta przez jego poprzednika i mu przekazana to wspaniała praca. Encyklika na temat wiary ukaże się niespełna cztery miesiące po wyborze Franciszka.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziwisz miał do pomówienia z papieżem
Po spotkaniu kardynał powiedział dziennikarzom, że ma dużo dobrych nadziei.
Papież świętym? Brakuje już tylko...
Nie wiadomo, kiedy zbierze się komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji, którzy muszą zaaprobować dokumentację na temat niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku wyzdrowienia.
To przełom w kontaktach. Zajęło im to 1000 lat
Decyzja ta jest "owocem" coraz szerszego dialogu pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami prawosławnymi.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie