Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wiatraki nielegalne? Jest decyzja sądu

Wiatraki nielegalne? Jest decyzja sądu

Fot. duncan1890/iStockphoto
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że uchwała Gminy Jeleniewo (Podlaskie) dotycząca określenia minimalnej odległości turbin wiatrowych od domów jest nieważna - poinformowała rzeczniczka sądu Danuta Tryniszewska-Bytys.

W ubiegłym roku rada gminy Jeleniewo podjęła uchwałę, która zabraniała stawiania turbin wiatrowych bliżej niż 1500 metrów od domów. Uchwałę zaskarżyła jedna z firm zajmujących się energią wiatrową. WSA w Białymstoku pod koniec lutego uznał uchwałę za nieważną.

Jak powiedziała Tryniszewska-Bytys, nie ma przepisów prawa, które pozwoliłyby podejmować takie uchwały i określać miejscowe prawo w tym zakresie. Dodała, że uzasadnienie sądu nie jest jeszcze podpisane przez skład sędziowski. W Momencie, kiedy decyzja sądu wejdzie w życie, strony będą mogły ją zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kilka gmin z Suwalszczyzny przygotowuje lub uchwaliło już podobne uchwały, określające minimalne odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Według prawników wojewody podlaskiego, aby przepisy obowiązywały, gminy muszą je zawrzeć w planach zagospodarowania przestrzennego.

Jak powiedział zastępca wójta gminy Jeleniewo Marek Waszkiewicz, uchwała podjęta przez radnych była wówczas potrzebna społecznie, by pokazać, że radni solidaryzują się z mieszkańcami przeciwnymi stawiania farm wiatrowych zbyt blisko domów. Mamy świadomość, że takie uregulowania można zawrzeć w studium i planie zagospodarowania przestrzennego - dodał.

Mieszkańcy Suwalszczyzny od wielu miesięcy organizują się przeciw planom budowy farm wiatrowych w tej części Polski. Najwięcej przeciwników elektrowni wiatrowych jest w gminach: Augustów, Puńsk, Krasnopol, Sejny, Bakałarzewo, Jeleniewo i Suwałki. Są plany, aby powstało tam ok. 200 wiatraków. Na Suwalszczyźnie stoi ich obecnie ok. 80.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają dość wiatraków i napisali do Tuska
Jego autorzy domagają się prawnego uregulowania kwestii związanych z lokowaniem farm.
Nie chcą farm wiatrowych. Blokują inwestycję
Rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w wyniku protestu części mieszkańców ws. planów budowy farmy wiatrowej.
sąd, wiatraki, jeleniewo
PAP
Czytaj także
Polecane galerie