Notowania

afganistan
24.03.2009 13:46

Większy kontyngent w Afganistanie. O 400 żołnierzy

Misja ma być droższa o ponad 35 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Rząd zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o zwiększenie polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie o 400 żołnierzy.

Obecnie  na afgańskiej misji pod egidą NATO przebywa 1600 naszych żołnierzy. Od 15 kwietnia ma ich być 2000.

Dodatkowo 200 żołnierzy ma być w odwodzie strategicznym w Polsce, z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie.

*35,08 mln zł *tyle będzie kosztować zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie o 400 osób
pieniądze pochodzą z budżetu MON

_ - Zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie wynika z potrzeby podniesienia poziomu bezpieczeństwa naszych żołnierzy. Polska od jesieni 2008 r. ponosi wspólnie ze stroną afgańską odpowiedzialność za bezpieczeństwo i stabilizację w prowincji Ghazni _ - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Rząd chce wysłać dodatkowe wojska, bo armia USA planuje intensywne działania w dystryktach sąsiadujących z prowincją Ghazni, co może spowodować wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony afgańskich Talibów w tej prowincji.

_ - Dodatkowo, od kwietnia polski kontyngent przejmie odpowiedzialność za funkcjonowanie międzynarodowego portu lotniczego w Kabulu. Polscy żołnierze będą też podejmować działania, które umożliwią zorganizowanie w Afganistanie bezpiecznych wyborów prezydenckich, zaplanowanych na sierpień - _ czytamy w komunikacie CIR.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA SŁUŻBA ŻOŁNIERZY KONTYNGENTU NATO W AFGANISTANIE:

 

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Lotnisko w Kabulu pod polskim zarządem ]( http://news.money.pl/artykul/lotnisko;w;kabulu;pod;polskim;zarzadem,73,0,435273.html )
* [ Już nie tylko patrole. W Afganistanie będziemy atakować ]( http://news.money.pl/artykul/juz;nie;tylko;patrole;w;afganistanie;bedziemy;atakowac,68,0,431428.html )
Tagi: afganistan, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz