Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wielki protest. Oburzeni kontra kapitalizm [WIDEO]

Wielki protest. Oburzeni kontra kapitalizm

Fot. PAP/EPA
Zjednoczeni dla globalnej zmiany - pod takim hasłem jutro w ponad 950 miastach w 82 krajach, w tym w Polsce, odbędą się protesty zorganizowane przez ruch oburzonych. Narodził się on przed pięcioma miesiącami w Hiszpanii, a ostatnio rozszerzył na inne kraje.

Na stronie internetowej nawiązującej do daty wydarzenia (15october.net) oburzeni apelują do ludzi na całym świecie, by wyszli na ulice i place miast i domagali się swoich praw oraz autentycznej demokracji. Podkreślają, że marsze i debaty przeciwko bezrobociu, nierównościom i cięciom budżetowym mają być pokojowe.

Władze działają w imieniu niewielu, ignorując wolę większości, bez względu na koszty ludzkie i ekologiczne, które musimy ponosić. Trzeba położyć kres tej niedopuszczalnej sytuacji - czytamy na stronie. Oburzeni dodają, że politycy są na usługach elit finansowych. Nie jesteśmy towarem w rękach polityków i bankierów. Oni nas nie reprezentują - piszą.

Jak wyjaśnili na czwartkowej konferencji prasowej hiszpańscy oburzeni, czyli członkowie Ruchu 15 maja (od daty pierwszych demonstracji), uczestnicy protestów będą domagać się pogłębienia demokracji.

Celem jest wywieranie presji na polityków, aby wykonywali pracę, do której powołali ich wyborcy - mówili aktywiści pięć miesięcy po narodzinach ruchu. Organizatorzy protestów domagają się demokratyzacji gospodarki i rządzenia i apelują do obywateli, by ponownie zawładnęli polityką - pisał w czwartek dziennik El Pais.

Protest z Hiszpanii rozszerza się na inne kraje (EUXTV, ang.):

Przedstawiciele ruchu, w którego skład wchodzą takie organizacje jak Democracia Real Ya (Prawdziwa Demokracja Teraz), ruch alterglobalistyczny ATTAC, Juventud Sin Futuro (Młodzi Bez Przyszłości) czy Acampada Sol (Okupacja placu Puerta del Sol), przypomnieli, że od maja utrzymują kontakt ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami za pomocą sieci społecznościowych oraz telekonferencji - pisał wczoraj hiszpański nadawca RTVE na stronie internetowej.

Hiszpańscy działacze nie chcą nazywać się ojcami protestów. - Jeśli ktoś może uważać się za ojca lub matkę, to są to te kraje, w których ludzie poświęcili życie - powiedział jeden z przedstawicieli oburzonych, odnosząc się do Tunezji i Egiptu, gdzie swoje korzenie miała arabska wiosna. - Oni rozpalili iskrę, a myśmy ją rozdmuchali - dodał.

 

Akcja Okupuj Wall Street w Nowym Jorku-zobacz galerię zdjęć

  • fot: PAP/EPA

  • fot: PAP/EPA

  • fot: PAP/EPA

  • fot: PAP/EPA
Ruch obywatelski oburzonych skupia przede wszystkim ludzi młodych, ale również emerytów, bezrobotnych czy niezadowolonych pracujących. Nie chcą być utożsamiani z żadną organizacją polityczną. Organizatorem warszawskiej manifestacji jest Porozumienie 15 października, które powstało z inicjatywy uczniów Wielokulturowego Liceum Humanistycznego w Warszawie. Do udziału w manifestacji i poparcia ruchu społecznego zachęca m.in. środowisko Krytyki politycznej

 

Zbyt długo im wierzyliśmy, że chcą zmieniać rzeczywistość. Teraz jesteśmy oburzeni. Bo wiemy, że każde rządy nie słuchają głosu społeczeństwa, że działają na naszą niekorzyść. Jesteśmy oburzeni kłamstwami i ignorancją płynącą z parlamentu. Jesteśmy oburzeni obecną sytuacją w Polsce - czytamy na stronie polskiego Porozumienia 15 października.

Manifestacja w Warszawie wyruszy o godz. 12 sprzed bramy Uniwersytetu Warszawskiego, przejdzie trasą obok Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, biura Komisji Europejskiej, Giełdy Papierów Wartościowych pod kancelarię premiera. Planowany jest udział kilkuset osób, w tym kilkorga Hiszpanów z Puerta de Sol, który wiosną przez prawie miesiąc był okupowany przez oburzonych.

Na drugiej stronie czytaj więcej o demonstracjach w różnych częściach świata

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
wall street, hiszpania, protest, oburzeni
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2011-10-16 11:42 Tysiącznik na forum
Słusznie. Dlaczego zwykli ludzie mają ponosić koszty nieudolnych rządów i jego mocodawców? Dlaczego bezkarność ma być atrybutem władzy? Czyżby zbliżał się czas na rozliczenia? A może tak trzeba... Nowa utopia?...Drobna korekta...
KOSTAS
77.236.25.* 2011-10-15 19:19
PRZECZYTAŁEM KILA WPISÓW KOMENTARZY UBOLEWAĆ NALEŻY ZE WIELE Z NICH TOWPISY OSÓB KTORE NIC NIE ROZUMIĄ OCO CHODZI OBURZONYM MŁODZI NIE DAJCIE SIĘ ZAKRZCZEĆ BANDZIE PSEUDO KAPITALISTYCZNYCH LIBERAŁÓW ONI PO PROSTU BOJĄ SIĘ WAS WALCZCIE WALCZCIE OSWOJE MIEJSCE I SWJE PRAWA DO GODNEGO ZYCIA TU I TERAS PAMIĘTAJCIE 99 % MA ZAWSZE RACJE A NIE 1 % ONI CZUJĄ JUŻ WAS ODDECH IBOJĄ SIĘ WAS BO WIEDZĄ ŻE WAS WYZYSKUJĄ JAKO PREKARIAT MŁODZI ROBCIE SWOJE NIKT ZA WAS TEGO NIE ZROBI POWODZENIA
Aristoteles
94.75.125.* 2011-10-15 10:57
Niech żyje post-socjalizm !!!
Polacy w budowie ! ! ! ( co po 2012 ??? )
Zobacz więcej komentarzy (20)