Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Więzienia CIA w Polsce. Miller: Nie ma dowodów

Więzienia CIA w Polsce. Miller: Nie ma dowodów

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz
Były premier, szef SLD Leszek Miller powtórzył dziś, że na terenie Polski nie było tajnych więzień CIA. Nie ma żadnych powodów - mówił Miller w Sygnałach dnia pytany, czy spodziewa się wezwania przed Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Trybunał w Strasburgu zaczął wczoraj badać skargi na Polskę w kwestii domniemanych tajnych więzień CIA w naszym kraju. Złożyli je Palestyńczyk Abu Zubajda i Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri, którzy twierdzą, że CIA w latach 2002-2003 przetrzymywała ich i torturowała w Polsce. Polska chce odrzucenia skarg.

Lider SLD pytany o przedłużające się śledztwo prowadzone od 2008 r. ws. domniemanych więzień CIA, odpowiedział, że powodem może być brak dowodów w sprawie. Jeśli nie ma dowodów, to ono może być jeszcze bardzo długo - powiedział Miller.

Pytany, co jest polską racją stanu w tej sprawie, Miller (premier w latach 2001-2004) odpowiedział, że najważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli. Racją stanu polskiego rządu i polskich władz jest dbanie o bezpieczeństwo własnych obywateli i żaden trybunał nie może w tym polskich władz zastąpić i nie może zapewnić Polakom bezpieczeństwa - powiedział Miller.

We mnie budzi jasny sprzeciw sytuacja, w której prawa terrorystów, prawa morderców mają być ważniejsze niż interes państwa i jego obywateli (...) ta walka z terroryzmem jest często brutalna, ale to nie jest stosowane do niewinnych sierotek, tylko w stosunku do fanatycznych morderców - dodał Miller.

We wtorek stanowiska publicznie zaprezentują w ETPC adwokaci obu skarżących oraz w imieniu rządu wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far oraz zastępca prokuratora apelacyjnego z Krakowa Janusz Śliwa.

Skarżący twierdzą, że między 2002 a 2003 r. zostali osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować w pomieszczeniach ośrodka polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach ma Mazurach. Obecnie obaj przebywają w więzieniu w bazie USA Guantanamo na Kubie.

Zarzucili oni Polsce naruszenie kilku artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - takich jak: zakaz tortur i nieludzkiego traktowania; prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego; poszanowania prywatności; prawo do uczciwego procesu i skutecznego środka odwoławczego oraz prawo do życia. Ponadto zaskarżyli przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Według mediów w polskim śledztwie mieli zostać przesłuchani byli członkowie najwyższych władz, w tym b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Leszek Miller i b. szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

Czytaj więcej w Money.pl
Obrady w sprawie więzień CIA w Polsce trwają
Trybunał w Strasburgu zaczął dziś badać skargi na Polskę w kwestii domniemanych tajnych więzień w naszym kraju.
Miller nieobecny na posiedzeniu RBN. Powód?
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie, że Leszek Miller przebywa obecnie za granicą. Lider Sojuszu spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim jutro godz. 10.
Piotr Duda broni robotników w... Katarze
Falę krytyki pod adresem Kataru wywołał reportaż The Guardian o warunkach pracy i śmierci 44 nepalskich robotników.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-12-05 19:37 Tysiącznik na forum
Hmm.. a jak się znajdą?...
Sdziadek666
164.127.118.* 2013-12-04 09:06
PO co te 150 ha miedzy jeziorami w ST.Kiejkutach jest tak starannie ogrodzony..A zapytac o ta sprawe mieszkanca tamtych okolic odrazu ucieka w dluga..Terrorystow torturowali torturysci.??? i to tylko za rzadow p. Millera.---przynajmniej tak sie mowi.
zxc12
178.42.64.* 2013-12-03 11:50
a co w Polsce jest informacją ważną? czy ludzie w rządzie są godni zaufania, w świetle afer ostatnich dni?
Zobacz więcej komentarzy (4)