Wojna w Syrii. Kolejne sukcesy dżihadystów

Wojna w Syrii. Kolejne sukcesy dżihadystów

Fot. PAP/EPA
Bojownicy z Państwa Islamskiego (IS) opanowali już ponad 70 proc. strategicznego miasta Kobane położonego tuż przy granicy z Turcją i zamieszkałego przez syryjskich Kurdów - poinformowało w nocy Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Trwa eksodus ludności z miasta, która ucieka w kierunku granicy z Turcją. Ocenia się że miasto opuściło już ponad 160 tys. mieszkańców. Zdaniem przedstawiciela lokalnych władz, Idrisa Nassana, miasto z pewnością wkrótce upadnie. Ludność ucieka sterroryzowana strachem przed dżihadystami, którzy dopuszczają się okrutnych zabójstw, gwałtów i rabunków.

Mimo zaciekłego oporu kurdyjskich obrońców Kobane, znanego również pod arabską nazwą Ajn al-Arab, dżihadystom udało się opanować przemysłową dzielnicę Maktala al-Dżadida oraz sąsiednią Kani Arabane - powiedział dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahmane. Dodał, że walki toczą się o każdą ulicę i dom.

Dżihadyści zatknęli czarne flagi IS m. in. na górującym nad miastem wzgórzu Miste Nur oraz na kilku wysokich budynkach. Flaga na wzgórzu widoczna jest z terytorium Turcji, która zgromadziła przy granicy znaczne siły wojskowe i broń pancerną.

Mimo serii nalotów na islamistów, prowadzonych przez siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, dżihadyści zdołali zamknąć pierścień okrążenia wokół Kobane. W sobotę dżihadyści opanowali strategiczne wzgórze Machta Nur, kilometr od granic miasta, z którego prowadzili bezpośredni ogień artyleryjski skierowany na cele w śródmieściu Kobane.

Opanowanie Kobane, które oblegane jest od ponad 3 tygodni, dałoby dżihadystom kontrolę nad większością granicy syryjsko-tureckiej.

W minionych tygodniach dżihadyści przejęli kontrolę nad setkami okolicznych wiosek, zmuszając ponad 150 tys. syryjskich Kurdów do ucieczki do Turcji. Ogółem jest już w tym kraju ok. 1,5 mln uchodźców z Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
45 tys. uchodźców schroniło się w Turcji
Wcześniej granica była zamknięta, gdyż rząd turecki oświadczył, że nie jest już w stanie zapewnić schronienia uchodźcom z Syrii.
Dżihadyści rosną w siłę. Krwawe walki w Syrii
Dżihadyści, którzy w ostatnich dniach zajęli ponad 60 kurdyjskich wsi w tym rejonie, posunęli się dalej naprzód i znajdują się w niektórych miejscach zaledwie kilkanaście kilometrów od Ajn al-Arab.
Brytyjczycy walczą z dżihadystami. Wysyłają...
Rzecznik premiera Davida Camerona podkreślił, że rząd intensyfikuje zabiegi mające na celu pokonanie członków Państwa Islamskiego
turcja, syria, kurdowie, dżihadyści
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2014-10-07 14:01
Skończcie już z tymi bojownikami.To nie żadni bojownicy tylko terroryści islamscy.Jeszcze tylko brakuje abyście pisali bohaterscy bojownicy.Sami jako Zachód jesteśmy sobie winni przez pseudo poprawnośc polityczną,przyznawanie terrorystom odszkodowań i traktowanie ich jak żołnierzy.Wściekłe psy się nie leczy,wściekłe psy się likwiduje.Oriana Fallaci chyba w grobie się przewraca jak to widzi do wiele lat temu to przepowiadała ale wtedy poprawni chcieli ją ukamieniowac we Włoszech i musiała wyjechac do USA.