Notowania

wojna w syrii
16.04.2012 17:19

Wojna Syria: Obserwatorów ONZ czeka rozmowa z rządem

Pierwszych pięciu oenzetowskich obserwatorów przybyło już do Syrii, ale zapewne minie kilka dni, zanim będą mogli udać się na obszary konfliktu. Muszą jeszcze przeprowadzić negocjacje z władzami syryjskimi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Pierwszych pięciu oenzetowskich obserwatorów przybyło już do Syrii, ale zapewne minie kilka dni, zanim będą mogli udać się na obszary konfliktu. Muszą jeszcze przeprowadzić negocjacje z władzami syryjskimi.

_ - Najpierw trzeba uzgodnić z władzami syryjskimi protokół i podpisać go _ - powiedział tego dnia członek pięcioosobowej grupy obserwatorów, marokański pułkownik Ahmed Himmiche. Wyjaśnił, że w owym protokole określone zostaną zadania i uprawnienia wszystkich zaangażowanych w misję obserwacyjną.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun podkreślił w Brukseli, że Syria odpowiada za zapewnienie obserwatorom swobody poruszania się. Agencja dpa odnotowuje, że wcześniej kierownictwo syryjskie zastrzegało, iż szczegóły misji obserwacyjnej muszą zostać ustalone z pierwszą ekipą obserwatorów.

Państwowa syryjska agencja prasowa Sana napisała, że rząd w Damaszku nie ma nic przeciwko obecności obserwatorów, pod warunkiem, że nie będzie naruszana suwerenność Syrii. Co więcej, rząd ma też nadzieję, że obserwatorzy ujawnią _ machinacje zbrojnych band terrorystycznych _ - podkreślono w depeszy Sany.

Zadaniem oenzetowskich nieuzbrojonych obserwatorów jest monitorowanie obowiązującego w Syrii od 12 kwietnia kruchego zawieszenia broni oraz wycofywania wojsk z syryjskich miast, co przewiduje sześciopunktowy plan międzynarodowego mediatora, byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.

Plan ten zaakceptował zarówno rząd w Damaszku, jak i syryjska opozycja. Tymczasem według informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w poniedziałek między siłami rządowymi a dezerterami z wojsk reżimowych, którzy przeszli na stronę opozycji, wybuchły zacięte walki w mieście Idlib na północnym zachodzie Syrii. Siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi wznowiły ostrzał Hims na zachodzie kraju.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało w poniedziałek, że od początku konfliktu w Syrii, który wybuchł w marcu zeszłego roku, zginęło 11 117 ludzi, w tym 55 od wejścia w życie rozejmu między siłami reżimowymi a rebeliantami.

Szef tej organizacji praw człowieka, która ma siedzibę w Londynie, Rami Abdel Rahman sprecyzował, że w rewolcie przeciwko reżimowi prezydenta Asada zginęło _ 7 972 cywilów oraz 3 145 żołnierzy i dezerterów _. Podkreślił, że organizacja dysponuje imienną listą ofiar cywilnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria stawia warunki. Wszystkich nie wpuści Zadaniem członków misji będzie monitorowanie przestrzegania zawieszenia broni między siłami rządowymi, a rebeliantami.
Regularna armia walczy z dezerterami Zacięte walki wybuchły dziś w mieście Idlib, na północnym zachodzie Syrii, między siłami rządowymi a dezerterami z wojsk reżimowych.
Pierwszy nieuzbrojony zespół ONZ już w Syrii Pierwszy zespół nieuzbrojonych obserwatorów rozpocznie swą misję już dziś.
Tagi: wojna w syrii, syria, wojna, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz