Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wojna w Rep. Środkowoafrykańskiej. Protesty przeciw Francuzom

Wojna w Rep. Środkowoafrykańskiej. Protesty przeciw Francuzom

Fot. AP/FOTOLINK/East News
W Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, kilka tysięcy muzułmańskich rebeliantów z ugrupowania Seleka manifestowało w niedzielę przeciw francuskiej interwencji wojskowej Francji w tym kraju.

Według mieszkańców muzułmańskiej części Bangi wcześniej w niedzielę doszło do potyczki między rebeliantami a francuskimi żołnierzami, w której zginęło trzech bojowników Seleki.

Francuskie dowództwo nie potwierdziło na razie tej informacji.

Manifestanci krzyczeli Nie - dla Francji! i Hollande to przestępca!, oskarżając francuskich żołnierzy o stronniczość. Przemarsz odbył się jednak bez incydentów.

Oddziały francuskie wspierane przez siły Unii Afrykańskiej rozpoczęły w niedzielę o świcie operację rozbrajania rebeliantów w dzielnicy Ynagato. Celem akcji były grupy należące niegdyś do Seleki - koalicji zbrojnych grup muzułmańskich - które odmówiły zdania broni i powrotu do kwater.

Francuski kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej liczy 1600 żołnierzy; tysiąc spośród nich stacjonuje w Bangi. Paryż zdecydował się wysłać komandosów do Republiki Środkowoafrykańskiej, by zapobiec nowym atakom byłych rebeliantów islamskich na ludność stolicy, złożoną głównie z chrześcijan.

Republika Środkowoafrykańska, jeden z najbiedniejszych krajów świata, od dziesięcioleci nękana jest zamachami stanu i buntami. Sprawcami nowej fali morderstw i grabieży w stolicy kraju mieście Bangi są byli rebelianci z ugrupowania Seleka, wywodzący się z muzułmańskiej północy kraju. W marcu tego roku muzułmańscy rebelianci obalili chrześcijańskiego prezydenta Francois Bozize, a jego miejsce zajął przywódca Seleki, Michel Djotodia.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd łasi się do imigracyjnego elektoratu"
Francja powinna odejść od zasady sekularyzmu, by zapewnić lepszą integrację imigrantów ze społeczeństwem - zalecają autorzy zamówionego przez rząd raportu.
Rekordowe zanieczyszczenie powietrza w...
Czubek Wieży Eiffela tonie w sinym obłoku. Władze apelują, aby dzieci i osoby cierpiące na dolegliwości górnych dróg oddechowych pozostały w domach.
Francja wysyła więcej wojska do Afryki
To odpowiedź na największą od miesięcy falę przemocy w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jorguś2
81.246.196.* 2013-12-24 12:42
holland ty jesteś naprawdę niskich lotów. Wstyd mi za takiego psełdosocjalistę, który zachowuje się jak faszysta i zwykły bandzior. Muzułmanie francuscy powinni ci nakopać do szmat.