Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wojna w Syrii. Pentagon gotowy na rozmaite opcje

Wojna w Syrii. Pentagon gotowy na rozmaite opcje

Fot. Xinhua / eyevine/EAST NEWS

- Waszyngton nie planuje interwencji wojskowej, chyba że doszłoby do bezpośredniego i wyraźnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa narodowego - zapowiedział minister obrony USA Leon Panetta i przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów gen. Martin Dempsey.

W trakcie przesłuchania przez Komisję Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Panetta powiedział, że taka interwencja nie byłaby srebrną kulą, co jest synonimem magicznego rozwiązania.

Przyznał tylko, że jest głęboko sceptyczny co do tego, czy syryjski prezydent Baszar el-Asad rzeczywiście zamierza dotrzymać zawieszenia broni, zgodnie z zaakceptowanym przez niego planem pokojowym byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.

Szef Pentagonu przypomniał, że Assad wielokrotnie łamał obietnice dawane własnemu narodowi i społeczności międzynarodowej.

Kongresmeni w komisji, i to z obu partii, zgodzili się jednak ze stanowiskiem rządu, że należy wciąż próbować pozamilitarnych prób rozwiązania kryzysu syryjskiego.

- Nie zalecam amerykańskiej interwencji zbrojnej, zwłaszcza w świetle naszej poważnej sytuacji budżetowej, chyba że doszłoby do bezpośredniego i wyraźnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa narodowego - powiedział republikański przewodniczący komisji Howard "Buck" McKeon.

Tylko część Republikanów w Kongresie, w tym były kandydat na prezydenta, senator John McCain, wzywa do interwencji wojskowej i krytykuje administrację za bierność.

Dempsey ostrzegał na posiedzeniu komisji, że przedłużanie się kryzysu w Syrii grozi destabilizacją całego Bliskiego Wschodu. - Musimy być czujni i uważać na ekstremistów, którzy starają się wykorzystać tę sytuację - powiedział.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii
Pentagon chce cięć wydatków... dla siebie
Proponowane przez administrację poważne redukcje budżetu resortu nie narażą na szwank bezpieczeństwa Ameryki, przekonywał Republikanów w Kongresie Leon Panetta, minister obrony USA.
Popiera buntowników. Śle im wsparcie
Administracja prezydenta Baracka Obamy poinformowała, że zwiększy pomoc dla opozycji syryjskiej .
Interwencja zbrojna? Nie wykluczają tej opcji
Rozważa się uzbrojenie walczących sił opozycyjnych, a nawet ataki z powietrza.

 

usa, pentagon, wojska, syria, leon panetta, interwnecja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie