Notowania

wojna w syrii
04.07.2012 14:59

Wojna w Syrii zależy od decyzji Rosji i USA? Zaprzeczają

Rosyjskie władze stanowczo zaprzeczają medialnym doniesieniom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Rosja nie dyskutuje z USA na temat przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada - powiedział agencji Interfax rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow._ _

_ - Nie omawiamy z USA sytuacji w związku z przyszłością prezydenta Syrii _ - oświadczył Riabkow, komentując doniesienia mediów o tym, jakoby Zachód przekonywał Rosję do udzielenia azylu politycznego Asadowi.

Dziennik _ Kommiersant _ napisał, powołując się na dobrze poinformowane źródła w kręgach dyplomatycznych, że państwa zachodnie, głównie USA, przekonują Rosję, by udzieliła azylu politycznego prezydentowi Syrii, lecz Moskwa na razie nie decyduje się na to.

Niemniej - jak twierdzi rosyjska gazeta - eksperci nie wykluczają możliwości takiego rozwiązania syryjskiego kryzysu. Według _ Kommiersanta _sam prezydent Asad dał do zrozumienia, że nie odrzuca wariantu _ dobrowolnego odejścia ze stanowiska _.

Dziennik pisze, że kwestia przyszłości szefa państwa nie tylko wysuwa się na pierwszy plan w syryjskim kryzysie, lecz grozi zadrażnieniami w stosunkach między Rosją a Zachodem. _ Kommiersant _nawiązuje do niedawnej konferencji genewskiej w sprawie Syrii; inne wnioski wyciągnęła z dokumentu końcowego Moskwa, a inne państwa Zachodu, które uważają, że zakłada on odejście Asada.

Ale - jak pisze dziennik - podejście Rosji i Zachodu do problemu Asada nie różni się tak kardynalnie, jak wynika z oficjalnych oświadczeń stron. _ Nie bronimy Asada _ - zapewniło źródło zbliżone do Kremla. Zdaniem rozmówcy _ Kommiersanta _ Asad przegapił okazję i szans na to, że się utrzyma przy władzy jest niewiele.

W Syrii od marca 2011 roku trwa powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Dotychczas zginęło kilkanaście tysięcy osób. Rosja wraz z Chinami uważa, że wybór własnej przyszłości należy zostawić samym Syryjczykom, natomiast Zachód domaga się bezwarunkowego ustąpienia Asada, któremu zarzuca krwawe tłumienie rewolty.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys może się skończyć. To zależy od... Organizacje zrzeszające syryjską opozycję uzgodniły na konferencji w Kairze, co może być pierwszym krokiem do zakończenia syryjskiego konfliktu.
Wzięli się za handel bronią. Mają wspólny cel _ Nasz wspólny cel jest jasny: solidny i prawnie wiążący Traktat o Handlu Bronią, który będzie mieć rzeczywisty wpływ na życie tych milionów ludzi. _
Samoloty co dzień w powietrzu. Wojna? Dowództwo sił zbrojnych Turcji poinformowało, że tureckie myśliwce F-16 zostały poderwane wczoraj do akcji, trzeci dzień z rzędu.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz