Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się bronić

Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się bronić

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Dzisiaj widać wyraźnie, że NATO będzie naprawdę broniło wszystkich swoich uczestników, szczególnie państw granicznych, takich jak Polska - twierdzi premier.
Aktualizacja 11:47

Donald Tusk w TVN stwierdził, że byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie brygady wojsk NATO. - Ja nie mam takich militarystycznych skłonności. Nie będę liczył żołnierzy, brygad, pułków, nie. Zostawiam to ministrowi obrony narodowej i głównodowodzącym NATO - oświadczył.

- Natomiast proszę być spokojnym - to wzmocnienie obecności NATO, także militarne, stało się faktem i będzie widoczne w najbliższych dniach i tygodniach. Teraz dyskusja na ten temat dotyczy raczej skali, tempa tego procesu i pewnych technicznych sposobów wzmocnienia obronności Polski - dodawał.

- Warto pamiętać, w oparciu o naszą historię, ale również wydarzenia ostatnich miesięcy, dotyczące Ukrainy, że bezpieczni są ci, który mają realną możliwość bronienia się, a nie ci, którzy mają coś zapisane w papierach, w traktatach i umowach - podsumował.

I chociaż premier uspokajał, że nie sądzi, abyśmy w jakimś przewidywalnym czasie doświadczyli czegoś tak dramatycznego, jak wojna w pobliżu naszych granic, to dodawał, że napięcie w tej części świata jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich 15-20 latach, od czasu puczu Janajewa.

Dlatego nie ma co udawać, że nic się nie dzieje, bo dzieją się rzeczy rzeczywiście dramatyczne. Ale jeśli pytacie mnie o intuicję, czy jest bezpośrednie zagrożenie wojną w tej chwili - uważam, że nie, ale ono może pojawić się w każdej chwili - zaznaczył.

Pytany czy na podstawie informacji, które otrzymuje uważa, że Rosjanie wejdą na wschodnią Ukrainę, odpowiedział: Wiemy jedno z całą pewnością, że w sensie logistycznym, technicznym, militarnym Rosja do takiego działania jest gotowa.

Czy takie decyzje polityczne zapadły? Na razie nic na to nie wskazuje, natomiast doświadczenie z ostatnich tygodni, czyli działania na Krymie pokazują, że przywódcy Rosji potrafią zaskoczyć w sensie negatywnym i ten scenariusz wcale nie musi być tak spokojny czy bezpieczny, jak by to niektórzy chcieli widzieć w Europie - wskazał.

Zauważył, że nikt normalny nie chce konfliktu zbrojnego i dlatego problem ten jest wypierany z całej siły. Natomiast - podkreślił premier - on jako premier polskiego rządu niestety musi pracować nad bardzo różnymi scenariuszami. Zawsze, a w tym szczególnie skomplikowanym czasie, te czarne scenariusze musimy rozpatrywać bardziej serio niż wcześniej - konkludował.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO: Rosja pogwałciła zobowiązania. Wojskowy przedstawiciel Moskwy odwołany
Władze wojskowe Sojuszu mają zaproponować dodatkowe działania służące wzmocnieniu zdolności odstraszania.
PO wyśle list do premiera. Chodzi o język...
Politycy podkreślają, że gdyby mowa ta ustawowo została uznana za język regionalny, otworzyłoby to drogę do uzyskania dla niej wsparcia finansowego.
Bazy NATO w Polsce - kosztowne i długotrwałe
Wczoraj NATO zdecydowało o wzmocnieniu swojej obecności w krajach Środkowo - Wschodniej Europy. Nie znamy jednak jeszcze szczegółów tego projektu.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Historia 666
89.75.185.* 2014-04-10 12:29
Jak on się boi Polaków, bardziej niż jego ciocia na pewnym liniowcu w 1945 bała Krasnoj Armii. Zawsze tak jest jak się ma za dużo na sumieniu.
.tak,tak ...
81.190.62.* 2014-04-05 22:42

Dzisiaj widać wyraźnie, że NATO będzie naprawdę broniło wszystkich swoich uczestników, szczególnie państw granicznych, takich jak Polska - twierdzi premier.

Premier może twierdzić .Natomiast nowo wybrany z Norwegii decydent NATO wyraźnie stwierdził,p.premierze,że Polska musi się sam bronić,NATO może ewentualnie pomóc ...
szwejk z budziejowic
89.77.244.* 2014-04-05 16:04
....ano powiem wam tak...Lech lubił markowe wina ,a donek jabole z siarką....o silnej niezależnej Polsce i zagrożeniach ze strony sowietów Lech mówił często....i był wyśmiewany przez obszczymurów...
Zobacz więcej komentarzy (15)