Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wybory samorządowe 2014. Komu przysługuje odprawa?

Wybory samorządowe 2014. Komu przysługuje odprawa?

Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Choć w wielu regionach do wyłonienia władz niezbędna będzie druga tura wyborów, to jednak już wiadomo, że gdzieniegdzie dotychczasowi włodarze będą musieli oddać stanowisko. Na pocieszenie przysługuje im jednak trzymiesięczna odprawa pieniężna, co w niektórych przypadkach może stanowić prawie 40 tysięcy złotych.

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o pracownikach samorządowych taki bonus z tytułu zakończenia kadencji przysługuje nie tylko prezydentom miast, ale również:

  • wójtom,
  • burmistrzom,
  • burmistrzom, zastępcom oraz zasiadającym w zarządzie dzielnicy Warszawy,
  • starostom, wicestarostom i członkom zarządu powiatu,
  • marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa.


Wysokość wynagrodzenia dla wymienionych urzędników jest ustalana indywidualnie przez organ ustawodawczy odpowiedni dla regionu (radę gminy, powiatu lub sejmik województwa). Nie może tego jednak robić dowolnie, musi uwzględnić maksymalny limit wynagrodzenia, który jest ustalany co roku w ustawie budżetowej na podstawie kwoty bazowej. W 2014 roku wynosił on 12 365,22 złotych brutto, wraz z dodatkiem funkcyjnym i specjalnym, jednak bez kilku innych profitów (na przykład nagród jubileuszowych). To oznacza, że trzymiesięczna odprawa może wynieść niemal 40 tysięcy złotych.

Nie wszyscy jednak otrzymują wynagrodzenie w maksymalnej kwocie. Money.pl sprawdził, który z dotychczasowych prezydentów miast wojewódzkich zarobił najwięcej - tutaj zobaczysz wyniki rankingu. Część z wymienionych w nim włodarzy nie może liczyć na reelekcję, więc będzie musiała zadowolić się odprawą. Nie otrzymają jej natomiast ci, którzy zostali ponownie wybrali na to samo stanowisko. Gdyby z kolei dotychczasowy wójt w kolejnej kadencji objął fotel zastępcy wójta, może otrzymać odprawę po upływie kadencji.

Co z kodeksem pracy?

Inną kwestią jest odprawa pieniężna, do której prawo wynika z kodeksu pracy. Artykuł 75 bowiem stanowi, że pracownikowi, który został zatrudniony na podstawie wyboru (czyli na przykład wójt, burmistrz lub prezydent miasta) przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, pod warunkiem, że nie przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy to oznacza, że wysokość odprawy automatycznie wzrasta z trzy- do czteromiesięcznego wynagrodzenia? Nie, ponieważ pierwszeństwo w takim przypadku ma ustawa o pracownikach samorządowych, która wyklucza takie sumowanie.

Rok banicji

Po przegranych wyborach burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast mogą mieć problem ze znalezieniem nowego stanowiska. Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne zabrania bowiem takim urzędnikom podejmowania zatrudnienia w firmach, w stosunku do których wydawali oni jakiekolwiek indywidualne decyzje (niezależnie od tego, czy były one rozpatrywane pozytywnie, czy negatywnie). Taki zakaz trwa przez rok od wygaśnięcia mandatu i nie obejmuje decyzji dotyczących wysokości podatków i opłat lokalnych. W mniejszych gminach oznacza to w praktyce 12 miesięcy bez pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Internauci kpią z PKW. Zobacz MEMY
Przez awarię PKW dysponuje tylko szczątkowymi wynikami wyborów. W internecie aż huczy. Zobacz najśmieszniejsze komentarze.
Internauci są bezlitośni dla przegranych. Pierwsze powyborcze memy
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich - wynika z badania IPSOS. To pierwsze zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego od 9 lat. Internauci zareagowali natychmiastowo. Najbardziej oberwało się przegranej Platformie Obywatelskiej. Zobacz pierwsze memy.
Nic na to nie wskazywało. Eksperci w szoku
Zdaniem doktora Bartłomieja Biskupa głębokiej refleksji potrzebuje szczególnie SLD.
wybory, samorząd, odprawa, wybory samorządowe 2014
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
bez@zdań
78.8.156.* 2014-11-25 10:54
którzy mają pracę zawodową i mogą uczestniczyć w komisjach w sobotę, w niedzielę przez 1 / 2 dni, a nie … TYDZIEŃ (a tyle trwała procedura „policzenia” głosów)!

na marginesie: "salon III RP" wymyślił nowy zarzut w stosunku do kaczora: że skoro podważają prawdziwość i rzetelność wyborów to dlaczego nawołują do udziału w 2-giej turze! Odpowiem za gamoni z PiS (którzy jakoś tego nie potrafili wypowiedzieć): otóż podawarzne są wybory do sejmików a 2 tura dotyczy jedynie wyborów na włodarzy (prezydentów, burmistrzów, wójtów, ...)
2014-11-18 17:46 Tysiącznik na forum
Odprawy przysluguja tez parlamentarzystom tak ze banda w sejmie pisze inne prawo dla siebie ,inne dla maluczkich
udawać Greka
159.205.140.* 2014-11-18 08:04
Posłom greckim? "Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie,
A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie,
Wy, mówię, którym ludzi paść poruczono
I zwirzchności nad stadem bożym zwierzono:
Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi,
Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi,
Z którego macie nie tak swe własne rzeczy,
Jako wszytek ludzki mieć rodzaj na pieczy."
Zobacz więcej komentarzy (6)