Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. Jest nowy sondaż

0
Podziel się:

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii opublikował wyniki badania z okresu 29 kwietnia - 11 maja.

Drukowanie kart na wybory na Ukrainie
Drukowanie kart na wybory na Ukrainie (PAP/EPA)
bEKCOoPV

Wśród obywateli Ukrainy, którzy są zdecydowani pójść na wybory prezydenckie 25 maja i już wiedzą na kogo zagłosują, 54,7 proc. popiera biznesmena i byłego szefa dyplomacji Petra Poroszenkę - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Ogółem wśród wszystkich osób biorących udział w sondażu na Poroszenkę jako swego kandydata wskazało 33,7 procent. Na dalszych miejscach są: była premier Julia Tymoszenko (5,9 proc.), deputowany Partii Regionów Serhij Tihipko (4,1 proc.) i były minister obrony Anatolij Hrycenko (4 proc.).

25,4 proc. uczestników sondażu powiedziało, że nie ma zamiaru wziąć udziału w wyborach, a 13 proc. nie określiło się z wyborem kandydata. W grupie osób, które są zdecydowane oddać głos i już wybrały swego kandydata, poparcie dla Tymoszenko wynosi 9,6 procent. Badanie, którego wyniki ogłoszono w czwartek, przeprowadzono między 29 kwietnia a 11 maja na reprezentatywnej próbie 2022 respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy z wyjątkiem Krymu.

bEKCOoPX

Na wschodzie Ukrainy - w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim - prawie co trzeci ankietowany (32,3 proc.) powiedział, że nie ma zamiaru iść na wybory. Niemal tyle samo - 31,5 proc. wciąż nie wie, na kogo zagłosuje. W innych regionach odsetek osób zdecydowanych iść na wybory i mających swych kandydatów jest wyższy. W obwodach południowych (dniepropietrowski, odeski, mikołajowski, chersoński, zaporoski) na wybory nie pójdzie 13,4 proc. ankietowanych, a tych, którzy nie wiedzą jeszcze, na kogo zagłosują, jest 28,6 procent.

Najmniej osób, które zamierzają zignorować wybory, jest na zachodzie Ukrainy - tylko 3,6 proc. Chodzi o obwody: wołyński, rówieński, lwowski, iwano-frankowski, tarnopolski, chmielnicki, zakarpacki i czerniowiecki. 17,1 proc. ankietowanych z tych obwodów nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Również na zachodzie kraju Poroszenko ma największe poparcie - 53 procent. W centrum Ukrainy (obwody żytomierski, winnicki, kirowohradski, czerkaski, połtawski, sumski, czernihowski, kijowski i miasto Kijów) zdobywa 41,1 proc. głosów. Na wschodzie chce na niego zagłosować jedynie 10,5 proc. ankietowanych, na południu - 25,3 proc.

Tymoszenko największe poparcie ma w centrum i na zachodzie kraju, gdzie gotowych głosować na nią jest odpowiednio 8,6 oraz 7,9 procent. Na południu i wschodzie Ukrainy była premier zdobywa poparcie rzędu 4,8 oraz 1,2 procent.

bEKCOoQd

Czytaj więcej w Money.pl

bEKCOoQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)