Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wybory w USA: Romney dogonił Obamę. W czym jest lepszy?

Wybory w USA: Romney dogonił Obamę. W czym jest lepszy?

Fot. PAP/EPA
Szanse prezydenta Baracka Obamy i republikańskiego kandydata do Białego Domu, Mitta Romneya, są mniej więcej równe - wynika z sondażu New York Timesa i telewizji CBS News. Romney jest na fali, gdyż wyborcy pokładają w nim nadzieje na poprawę gospodarki.

Gdyby wybory odbyły się dziś, obaj otrzymaliby po 46 procent głosów. Remisowo rozłożyłyby się także głosy wyborców niezależnych, niezwiązanych na stałe z żadną partią - po 43 procent. Ci ostatni decydują zwykle o wyniku wyborów w USA.

Inne, kilka dni wcześniej publikowane, sondaże także wskazują, że notowania Romneya poszły wśród wyborców w górę. Jeszcze w marcu Obama miał nad nim zdecydowaną przewagę.

Sondaż NYT potwierdza rozbieżność preferencji wyborczych w zależności od płci. Wśród mężczyzn 49 procent chce głosować na Romneya, a tylko 43 procent na Obamę. Kobiety wolą prezydenta: ma on przewagę nad republikańskim kandydatem w dokładnie takim samym stosunku: 49 do 43 procent głosów.

Jeszcze niedawno jednak przewaga Obamy nad Romneyem wśród kobiet wynosiła prawie 20 punktów procentowych.

Wzrost poparcia dla Romneya, byłego gubernatora Massachusetts, komentatorzy tłumaczą wciąż trudną sytuacją gospodarczą, którą osobiście odczuwają miliony Amerykanów. Wielu nadal nie ma pracy albo straciło dom wskutek niespłaconych długów hipotecznych. W sondażu dwie trzecie respondentów przyznaje, że ma trudności ze spłatami kredytu.

Romney, który ma renomę skutecznego biznesmana, uchodzi w oczach swych zwolenników za polityka, który potrafi lepiej poradzić sobie z gospodarką niż Obama.

NA DRUGIEJ STRONIE CZYTAJ, CO DZIAŁA NA NIEKORZYŚĆ OBAMY

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
wybory, usa, sondaż, barack obama, mitt romney
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
edek99
88.135.175.* 2012-04-19 23:53
lepszy republikanin ktory postawi sie ruskom niz demokrata i nijaki włazidupa