Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów. Na liście minister obrony i szef Gazpromu

Zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów. Na liście minister obrony i szef Gazpromu

Aleksiej Miller, prezes zarządu Gazpromu Fot. materiały prasowe Gazprom
Aleksiej Miller, prezes zarządu Gazpromu
Niemiecki wielkonakładowy dziennik Bild poinformował na swej stronie internetowej, że w ramach planowanych sankcji wobec Rosji UE i USA zamierzają zakazać wydawania swych wiz 13 osobom z najwyższych rosyjskich sfer politycznych i gospodarczych.

[Aktualizacja 14:12]

Zakaz ten miałby wejść w życie w razie przeprowadzenia na Krymie referendum w sprawie przynależności półwyspu do Rosji.

Według gazety na sporządzonej przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton liście figurują nazwiska ośmiu osób z najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina.

Są to: minister obrony Siergiej Szojgu, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow, szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, wicepremier Dmitrij Rogozin, sekretarz Radu Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, doradcy Putina Siergiej Głazjew i Władisław Surkow oraz przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow.

Zakazem wjazdu na terytorium UE oraz do Stanów Zjednoczonych mają być również objęci: prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller, szef państwowego koncernu energetycznego Rosnieft Igor Sieczyn, szef agencji informacyjnej Rosja Dzisiaj Dmitrij Kisielow, dowódca Floty Czarnomorskiej, wiceadmirał Aleksandr Witko oraz przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władmir Żyrinowski.

- Mam nadzieję, że okaże się, iż są to tylko puste słowa - skomentował te doniesienia rzecznik Rosnieftu Michaił Leontiew w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera.

- To głupie, małostkowe, to wręcz sabotaż wobec samych siebie. Myślę, że to głównie dotknie partnerów biznesowych Rosnieftu na Zachodzie - oświadczył.

Tymczasem wysoki rangą unijny dyplomata poinformował w Brukseli, że prace nad listą osób, które zostaną objęte sankcjami cały czas trwają. - Nie przekazano jeszcze krajom członkowskim żadnej gotowej listy. Prawdopodobnie prace potrwają do poniedziałku rano - powiedział dziennikarzom.

Zasygnalizował również, że unijne sankcje mogą dotknąć nie tylko Rosjan, ale ogólnie osoby odpowiedzialne za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, czyli członków władz Autonomicznej Republiki Krymu. Nie mówiłbym o rosyjskiej liście - powiedział dyplomata.

Według agencji Reutera prace nad sankcjami UE prowadzone są na bazie listy zawierającej 120-130 nazwisk.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy przeciwni sankcjom wobec Rosji?
Mimo to aż 64 proc. ankietowanych boi się, że konflikt między Rosją a Ukrainą może mieć konsekwencje dla Niemiec.
Eksperci: Referendum na Krymie nielegalne
Wśród zarzutów prawnych wobec referendum można wymienić choćby fakt, że nie wiadomo, kiedy uznać je za ważne, gdyż nie podano wymaganej do tego liczby wyborców.
Unia przygotowuje sankcje wobec Rosji
Szczyt unijny w ubiegłym tygodniu zdecydował też o szybkim podpisaniu politycznych rozdziałów umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
chichot dona
31.1.175.* 2014-03-14 17:11
Straty gospodarcze będą naprawdę bardzo dotkliwe. Można się domyślać, że Rosję również dotkną jest tylko jedno ale. Najprawdopodobniej Rosja jest gotowa na wszelkie sankcje, przynajmniej wiele na to wskazuje. Szeroko rozumiany zachód ma w Rosji zainwestowane setki miliardów dolarów, Rosja ma czym na sankcje odpowiedzieć nie tylko anektując aktywa zachodnich firm ale również blokując import z krajów UE głównie.
USA nie są w stanie zapewnić ciągłych dostaw gazu w długim okresie po dotychczasowych cenach. Czego skutkiem będzie znaczny wzrost energii dla odbiorców końcowych. Ceny energii automatycznie rzutować będą na niemal wszystkie działy gospodarki w UE doprowadzając do stagnacji a nawet recesji. Spowoduje to dla Polski spadek eksportu do krajów UE. Blokada eksportu do Rosji spadek eksportu do UE może dla Polski mieć bardzo dotkliwe konsekwencje. Dziesiątki tysięcy miejsc pracy co najmniej ale najprawdopodobniej znacznie więcej. Spadnie popyt wewnętrzny, spadnie produkcja, spadną dochody nie tylko ludności ale i budżetu, czyli mocny kryzys, oby tylko. Po dłuższym okresie może dojść do niepokojów społecznych.
Najbardziej dostanie się Ukrainie ale Polsce oraz państwom Bałtyckim również.
Niemcy zapewne do końca będą przeciwko sankcjom bowiem ich gospodarka także bardzo mocno ucierpi. Możliwe że jedynym wygranym będą USA a może nawet Rosja , jeżeli uda się jej zminimalizować skutki sankcji ekonomicznych, przekierowaniem swojego potencjału na południe i wschód. Na sankcje polityczne Rosja raczej jest mało wrażliwa.
Rosja może zaszkodzić USA militarnie jeżeli zdecyduje się na mniej lub bardziej globalną konfrontację militarną(?), co raczej jest mniej prawdopodobne. Może też Rosja uderzyć w dolara rezygnując z tej waluty jako swojej głównej waluty transakcyjnej, ale tym działaniem Rosja może z kolei rozjuszyć USA może pchnąć USA do wojny gorącej. USA już udowodniło, że w obronie dolara nie cofnie się przed niczym.
Najprawdopodobniej skończy się pośrednio czyli największe koszty dla Polski, Ukrainy, i ogólniej w różnym rozłożeniu dla UE. Dla świata ogółem ogólny wzrost cen nośników energii czyli globalne pogorszenie warunków dla gospodarki światowej.
Już kiedyś pisałem, najwięcej płacą za globalne potyczki polityczne mocarstw kraje średnie, kraje wasalne które są po prostu wykorzystywane jako tzw 'kozły ofiarne".
Ale taki jest świat.
sercejakna dloni
212.14.47.* 2014-03-14 15:13
Śmieszny krzyk rozpaczy Brukseli. Nie wypaliła, tak wyreżyserowana i tak potężnie finansowo wsparta rewolucja pomarańczowa? Natomiast wypalił brunatny, faszystowski przewrót. Rosjanie was oleją i skierują całkowicie na wschód oraz do Ameryki Pd. Zostaniecie bez surowców energetycznych oraz ze swoją nadprodukcją wszelkiego badziewia bez którego można znakomicie się obejść lub zaimportować z innych rejonów Świata. Prognozuję dla UE, bezrobocie skok do 45% we wszystkich świeżych krajach, ceny benzyny w Polsce 8,0 zł, ceny energii skok o 25% etc., etc.
xsxs
77.45.88.* 2014-03-14 13:58
.