Notowania

kryzys w hiszpanii
13.06.2011 11:57

Zapatero niepewny. Wcześniejsze wybory?

Kryzys gospodarczy i niestabilność w parlamencie mogą przekonać rządzących w Hiszpanii socjalistów do przeprowadzenia w listopadzie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Kryzys gospodarczy i niestabilność w parlamencie mogą przekonać rządzących w Hiszpanii socjalistów do przeprowadzenia w listopadzie przedterminowych wyborów parlamentarnych - piszą dzienniki _ El Pais _ i _ El Mundo _.

Politycy z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i członkowie rządu premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero pracują nad takim scenariuszem - twierdzą źródła w partii, cytowane przez obie gazety.

Zgodnie z kalendarzem wybory parlamentarne powinny odbyć się w Hiszpanii w marcu 2012 roku. Ostateczna decyzja o terminie elekcji będzie należała do premiera Zapatero - pisze _ El Mundo _.

Szef rządu od kilku miesięcy powtarza, że nie planuje przedterminowych wyborów, ponieważ chce dokończyć trwające reformy. Jednak postępujący kryzys gospodarczy, niestabilność w parlamencie, klimat społeczny i spadek poparcia dla Zapatero mogą sprawić, że premier podejmie inną decyzję - zauważa _ El Pais _.

O wcześniejsze rozpisanie wyborów wielokrotnie apelowała do rządu prawicowa Partia Ludowa (PP), która odniosła przytłaczające zwycięstwo w wyborach lokalnych i regionalnych z 22 maja.

Do końca września bezrobocie w Hiszpanii będzie spadać na skutek utworzonych latem sezonowych miejsc pracy. Dla socjalistów, którzy według sondaży przegrają przyszłe wybory parlamentarne, jesień byłaby dobrym czasem na przeprowadzenie głosowania, by osiągnąć najlepszy wynik - piszą _ El Pais _ i _ El Mundo _.

Z kolei wśród argumentów za utrzymaniem marcowej daty głosowania _ El Pais _ wymienia zakończenie reform oraz odsunięcie w czasie wyborów parlamentarnych od klęski w wyborach samorządowych z 22 maja.

Ewentualne ogłoszenie terminu wcześniejszych wyborów może nastąpić we wrześniu. Do tego czasu Zapatero będzie nadal zapewniał, że liczy na planowe zakończenie kadencji - ocenia _ El Pais _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t139881.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kleska;zapatero;zaplacil;za;kryzys,35,0,834339.html) Klęska Zapatero. Zapłacił za kryzys? Do wczoraj socjaliści rządzili 24 miastami, po wyborach będą rządzić czterema
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t123311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/katalonskie;wybory;ciosem;w;zapatero,8,0,724744.html) Katalońskie wybory ciosem w Zapatero Nacjonaliści pokonali rządzących socjalistów w wyborach do władz lokalnych w Katalonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t90570.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;konczy;podjal;juz;decyzje,43,0,805163.html) Zapatero kończy. Podjął już decyzję Premier Hiszpanii nie będzie ubiegał się o urząd premiera po wyborach parlamentarnych w 2012 roku.
Tagi: kryzys w hiszpanii, zapatero, wybory, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz