Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zasiłek pielęgnacyjny i jego waloryzacja. SLD chce zmian

Zasiłek pielęgnacyjny i jego waloryzacja. SLD chce zmian

Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News

Podwyższenie od 2014 r. zasiłku pielęgnacyjnego ze 153 do 200 zł oraz jego coroczna waloryzacja - to główne założenia projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, który dzisiaj zaprezentowali posłowie SLD. Projektem zajmuje się sejmowa podkomisja.

- Przygotowaliśmy poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który przewiduje po pierwsze - że zasiłek pielęgnacyjny wynosiłby od 1 stycznia 2014 roku 200 zł, po drugie - byłby waloryzowany co roku poprzez wskaźnik wzrostu cen towarów i usług - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Sojuszu Tadeusz Tomaszewski.

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje m.in. osobie, która ukończyła 75 rok życia oraz niepełnosprawnemu dziecku. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153 zł miesięcznie.

Tomaszewski ocenił, że zasiłek powinien zostać urealniony, o czym od dawna mówią politycy SLD; zwrócił ponadto uwagę, że nie ma obecnie systemu waloryzacji zasiłku. Polityk wyjaśnił, że - zgodnie z projektem SLD - pierwsza waloryzacja zasiłku nastąpiłaby w marcu 2015 roku. - Koszt przeprowadzenia jednorazowo podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego to ok. 450 mln zł, stąd odpowiedzialnie proponujemy wejście w życie tego projektu od 1 stycznia 2014 roku, aby rząd - przygotowując projekt budżetu państwa, mógł uwzględnić skutki wejścia w życie tej nowelizacji - tłumaczył.

Posłanka Anna Bańkowska mówiła z kolei o tym, że do najbardziej zaniedbanej dziedziny w zakresie szeroko rozumianej polityki społecznej należy opieka nad ludźmi w dojrzałym wieku, starszymi, niesamodzielnymi. Jest to pozostawienie na karku rodziny problemu ludzi starych, niedołężnych, wymagających opieki - mówiła. Podkreśliła, że potrzebne są zmiany w zakresie opieki nad ludźmi starszymi. Politycy SLD poinformowali, że projekt Sojuszu został obecnie skierowany do prac w odpowiedniej podkomisji.

Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżają rząd o oszczędzanie na dzieciach
Sejm kończy prace nad zmianą zasad przyznawania becikowego. Becikowe miałyby otrzymywać tylko te rodziny najuboższe.
Politycy Europy Plus ujawniają nową strategię
Europa Plus w wyborach do Sejmu zdobyłaby 8 procent głosów - wynika z sondażu Homo Homini. Według badania, nowa inicjatywa przegrałaby z...
Pakiet zmian. W końcu konkretna propozycja?
Tworzenie nowych miejsc pracy powinno być priorytetem dla rządu - mówili politycy SLD na konferencji w Sejmie.
SLD, zasiłki, zasiłek pielęgnacyjny
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
mama kochanej trójki dzieciaczków
83.8.98.* 2014-02-20 01:50
nasz rząd dużo chce dla siebie a ja mama 3 adoptowanych dzieci z pomocą 153 zł na chore dziecko też chce dla dziecka więcej a najgorzej jest dziecią na wsi bo opieka zawsze się wymówi ze sa hektary i się przekracza dochody może czas zająć się przelicznikiemdochodu na wsi przy zakupie lekatstw pampersów dojazdach do specjalist,ow iniech rząd nie kusi duża ilością dzieci ulgami namową na adopcie niech swoje 3 grosze wsadzi sobie w kieszeń i pozwoli ludzia godnie żyć
łona
37.128.6.* 2014-01-19 09:41
Mówili, radzili, a wyszło jak zawsze.