Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej. "Za ich publikacją nie stoi nikt w Polsce"

Zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej. "Za ich publikacją nie stoi nikt w Polsce"

Fot. PAP/Leszek Szymański

Za publikacją na rosyjskich stronach internetowych drastycznych zdjęć ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem nie stoi nikt w Polsce - podkreślił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Gowin odniósł się w ten sposób do artykułu w moskiewskim dzienniku Rossiskaja Gazieta utrzymującego, że za publikacją na rosyjskich stronach internetowych drastycznych zdjęć ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem mogą stać uczestnicy warszawskich batalii politycznych. Moskiewski dziennik zasugerował, że fotografie mogą pochodzić z zasobów komisji Jerzego Millera, a same zdjęcia mogły zostać wykonane nawet przez bliskich ofiar smoleńskiej katastrofy.

- To jest trochę tak, jak ktoś krzyczy "łapać złodzieja" po to, żeby odwrócić uwagę od siebie. Z całą pewnością za publikacją tych bardzo drastycznych zdjęć, naruszających godność ofiar katastrofy i przynoszących bezmiar cierpień rodzinom, nie stoi nikt w Polsce - ocenił Gowin.

Jak dodał Polska w sprawie publikacji zdjęć oczekuje od rosyjskiego rządu, prokuratury i ministerstwa sprawiedliwości bardzo zdecydowanych działań, zmierzających do ustalenia i ukarania sprawców.

Minister przyznał jednak, że w jego ocenie nie jest to pierwszy przykład tego, że współpraca z Federacją Rosyjską przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej nie układa się najlepiej. - Jeżeli Rosja chce zapracować sobie na pozycję kraju przestrzegającego standardów demokratycznego państwa prawa, to oczekujemy, że w sprawie publikacji tych zdjęć działania będą mniej opieszałe niż w sprawie zwrotu wraku - ocenił.

Czytaj więcej Chcą śledztwa za drastyczne zdjęcia ofiar Polska oczekuje od władz rosyjskich stanowczych działań, natychmiastowego śledztwa oraz ukarania winnych wycieku do internetu drastycznych zdjęć ofiar. Dotychczasową postawę Rosji przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej szef resortu sprawiedliwości skrytykował także podczas audycji na antenie Radia Olsztyn. - Ja od początku, no prawie bezpośrednio po katastrofie, zacząłem mieć wątpliwości, co do szczerości intencji rosyjskich przywódców. I muszę powiedzieć, że niestety te wątpliwości narastają - powiedział Gowin.

Także Jerzy Miller - były minister spraw wewnętrznych oraz szef komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej - podkreślił w czwartek, że jego komisja nie dysponowała zdjęciami patomorfologicznymi pokazującymi ciała ofiar katastrofy. - Komisja nie miała takich zdjęć i nigdy nie zabiegała o zdjęcia, które by pokazywały ciała osób, które zginęły - zaznaczył.

We wtorek polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Według informacji przekazanych we wtorek przez ABW zdjęcia pojawiły się 28 września na rosyjskich stronach internetowych. Ponadto zdjęcia te zostały opublikowane i rozpowszechnione na serwerach w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie - informowała Agencja. Po interwencji ABW strona rosyjska oraz ukraińska zablokowały wskazane strony internetowe, nie zostały zamknięte strony domen niemieckich i amerykańskich ze względu na ograniczenia prawne obowiązujące w tych krajach.

Czytaj więcej Drastycze zdjęcia ze Smoleńska. Interwencja Interwencję ws. zdjęć zapowiedział również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. ABW skierowała na początku października pismo do szefa Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa (FSB) z prośbą o wyjaśnienie sprawy. W środę pismo do szefa Komitetu Śledczego Rosji Aleksandra Bastrykina wysłał także prokurator generalny Andrzej Seremet. Jednocześnie polska prokuratura wskazała, że zdjęcia nie pochodzą z materiałów prowadzonego w naszym kraju śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

W środę rosyjski Komitet Śledczy zapewnił, że zdjęcia nie pochodzą też z materiałów rosyjskiego śledztwa, nie zostały także wykonane przez jego przedstawicieli. Komitet Śledczy oznajmił również, że podjęto kroki zmierzające do usunięcia tych materiałów ze środków masowego przekazu, ustalenia osoby, która wykonała i upubliczniła zdjęcia, a także wyjaśnienia motywów danych działań.

Interwencję ws. zdjęć zapowiedział również minister Gowin. Jak mówił, zamierza porozmawiać o tym telefonicznie ze swym rosyjskim odpowiednikiem - Aleksandrem Konowałowem. Chce poprosić go, aby rząd Federacji Rosyjskiej podjął wszelkie możliwe kroki w celu zapobieżenia rozpowszechniania tych materiałów. Rozmowa taka miałaby się odbyć w ciągu najbliższych dni.

Według informacji polskiej Prokuratury Generalnej dotychczas nie wpłynęło żadne zawiadomienie o ewentualnym popełnieniu przestępstwa w związku z ujawnieniem zdjęć na portalach. Złożenie takiego zawiadomienia rozważają jednak niektórzy pełnomocnicy bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdjęcia ze Smoleńska wyciekły do internetu
- Jakiś haker z Rosji chce skłócić Polaków - uważa Radosław Sikorski. I zapewnia, że odpowiednie służby już interweniują.
Opublikowali zdjęcia ofiar smoleńskich. To gra?
Pytany, czy jest pewność, że zdjęcia pochodzą z akt rosyjskiego śledztwa, odparł: Pewności nie mamy, ale prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie.
lech kaczyński, zdjęcia, publikacja, jarosław gowin
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Patriota Prawdziwy AK 1945
212.14.47.* 2012-10-19 10:42
samo PiS zrobiło wszystko co tylko można bylo aby zochydzić i ubabrać w blocie ofiary tego zwykłego wypadku lotniczego. Wypadek miał miejsce dlatego bo z wyprawy mającej upamietnić rocznicę Katynia zrobiono w zamyśle zwykły PiSowski zlot wyborczy i manifestację polityczną i wystartowano oraz odbywano lot wbrew wszelkim zaleceniom i regulom obowiązującym lotnictwo cywilne. Po wypadku natychmiast Macierewicz i inne jastrzębie z PiS rozpoczęły kampanię wojenną skierowaną przeciwko Rosji i rządowi RP więc niech się nie dziwią że jacyś blogerzy zaczęli robić prezentację materiałów które nie podobają się wrażliwym ludziom. Ten wypadek i błoto jakim ludzie z PiS obrzucili wszystkich którzy cieżko pracowali przy ustalaniu przyczyn oraz identyfikacji zwłok zostal przez Macierewicza i PiS zohydzony i zmanipulowany dla celow wojny polsko - polskiej. Taka jest realna prawda.
jacek12e3d
83.27.143.* 2012-10-18 22:50
27 kwietnia 2012. zakupiony przez Discovery Channel samolot pasażerski Boeing 727 został poddany testowi - crash na pustyni .Interesujący jest dla nas z uwagi na fakt ,iż projekt Boeinga 727 został wykradziony przez szpiegów rosyjskich i na jego bazie powstał TU-154 - Katastrofa Smoleńska

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pSTiUOascyo